Έμφυλες σχέσεις εξουσία και σεξουαλικότητα στην εκπαίδευση

Σκοπός του προγράμματος

Σκοπός του παρόντος προγράμματος είναι η εξειδικευμένη επιστημονική κατάρτιση και επαγγελματική επιμόρφωση των συμμετεχόντων/ουσών σε ζητήματα σχετικά με το κοινωνικό φύλο, το σώμα και τη σεξουαλικότητα, τα στερεότυπα, την έμφυλη βία και το σχολικό εκφοβισμό στο χώρο της εκπαίδευσης.

Μοριοδότηση

Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα είναι μοριοδοτούμενο και εξασφαλίζει ισχυρό συγκριτικό πλεονέκτημα σε προκηρύξεις των οποίων τα κριτήρια αντιστοιχούν στα χαρακτηριστικά του προγράμματος, καθώς και για απασχόληση σε Ιδιωτικούς Εκπαιδευτικούς Οργανισμούς. Για θέματα ενδεχόμενης μοριοδότησης, οι ενδιαφερόμενοι/-ες πρέπει να απευθύνονται στους ανάλογους φορείς.

Μέθοδος υλοποίησης

Ο τρόπος διεξαγωγής του προγράμματος γίνεται με την εξ αποστάσεως εκπαίδευση και συγκεκριμένα, με την μεικτή χρήση της σύγχρονης και της ασύγχρονης τηλεκπαίδευσης. Με την μέθοδο της ασύγχρονης τηλεκπαίδευσης δίνεται η δυνατότητα μελέτης στον εκπαιδευόμενο ανεξαρτήτως χρονικών και χωρικών περιορισμών, με την σταδιακή παροχή του εκπαιδευτικού υλικού, με χρονοδιάγραμμα εργασιών και με προθεσμίες υποβολής τεστ. Η πλατφόρμα ασύγχρονης τηλεκπαίδευσης που χρησιμοποιείται για το σκοπό αυτό είναι ένα ολοκληρωμένο σύστημα διαχείρισης ηλεκτρονικών μαθημάτων το οποίο διαθέτει ένα ιδιαίτερα φιλικό περιβάλλον χρήσης, χωρίς να απαιτούνται εξειδικευμένες τεχνικές γνώσεις ή κάποια εγκατάσταση λογισμικού στον υπολογιστή τους. Η διάθεση του εκπαιδευτικού υλικού γίνεται με την μορφή κειμένων, παρουσιάσεων, οπτικοακουστικών μέσων, κλπ., ενώ διασφαλίζεται η απευθείας επικοινωνία με τους διδάσκοντες και η τεχνική υποστήριξη μέσω κατάλληλων εργαλείων (φόρουμ διαλόγου και ανταλλαγής μηνυμάτων, helpdesk, κ.α.)

ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ
Κ.Ε.ΔΙ.ΒΙ.Μ. Πανεπιστημίου Μακεδονίας
ΕΠΙΜΟΡΦΩΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΜΕ ΤΙΤΛΟ:

«Έμφυλες σχέσεις εξουσία και σεξουαλικότητα στην εκπαίδευση» (508 ώρες)

Εγγραφές έως: 1 Οκτ. Παράταση έως 18 Οκτ. 2021

Έναρξη: 18 Οκτωβρίου 2021

Διάρκεια: 504 Ώρες / 9 Μήνες

Τιμή: 200.00€ (εφάπαξ πληρωμή)

Πού απευθύνεται το Πρόγραμμα;

Το Πρόγραμμα απευθύνεται σε:

• 1.Εκπαιδευτικούς όλων των βαθμίδων
  • 2.Απόφοιτους Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης
  • 3.Πτυχιούχους Τμημάτων Ανθρωπιστικών και Κοινωνικών Επιστημών
  • 4.Απόφοιτους Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης
  • 5.Όσους/ες εργάζονται, ή αναζητούν εργασία, σε:
  • Ι) Εκπαιδευτικούς φορείς,
  • ΙΙ )Δημόσια και ιδιωτικά σχολεία,